.

Swim & Dive: Cougars Sweep District Titles

Boys, girls take first place with large margin

The Oakton Cougars swim and dive teams won the Concorde District title Saturday night.

The girls won the title for the second year in a row, topping the rankings with a 94-point margin over the second place finishers, Chantilly.

The boys won their second title in three years, beating second-place Chantilly by more than 100 points.

The Cougars had first-place finishers in nine of the 22 swim events: Boys and girls 200-yard medley relays; Janet Hu in the 200-yard individual medley relay and 100-yard backstroke; Philip Hu in the 100-yard butterfly; Carter Sharer in the 100-yard freestyle; boys 200-yard freestyle relay; Conor Murphy in the 100-yard backstroke; and the girls 400-yard freestyle relay.

Concorde District record times were set in two events Saturday, all by Oakton swimmers. The girls 200-yard medley relay team — made up of Janet Hu, Melissa Shebat, Gillian Crews and Ashley Doran — beat the previous Concorde District record by .27 seconds. Hu smashed a 13-year record in the girls 100-yard backstroke by 2.46 seconds.

The top six finishers of each race move on to the Northern Region meet unless a swimmer who placed lower meets the required qualifying time to advance.

The top four teams advance to the Northern Region meet next week.

Team Rankings

Girls

  1. Oakton, 483
  2. Chantilly, 367.5
  3. Westfield, 334.5
  4. Robinson, 302
  5. Herndon, 245
  6. Centreville, 232

Boys

  1. Oakton, 506
  2. Chantilly, 412
  3. Westfield, 332.5
  4. Robinson, 297
  5. Herndon, 281.5
  6. Centreville, 109

Here are the top six finishers of each race:

200-yard Medley Relay Boys Girls Team Time
Team Time 1. Oakton (Conor Murphy, Ryan Santoro, Carter Sharer, Denny Nguyen) 1:38.04
1. Oakton (Janet Hu, Melissa Shebat, Gillian Crews, Ashley Doran) *1:48.36 2. Robinson (Alex Ready, Johann Shim, Matt Jones, Paul Betzold) 1:38.96
2. Chantilly (Logan Coulson-Moore, Emma Richer, Lauren Hensley, Sydney Pereira) 1:49.84 3. Westfield (Matthew Glowacki, Brandon Fiala, Richard Xue, Danial Okhovvat Gilani) 1:39.21
3. Herndon (Ryan Murphy, Jenna Van Camp, Elizabeth McNulty, Karly Ginieczki) 1:52.79 4. Chantilly (Alex Strait, David Stewart, Blair Mason, John Macdonald) 1:43.53
4. Robinson (Kathleen Dodson, Rachel Canty, Mackenzie Schuler, Catherine Munch) 1:53.25 5. Herndon (Nathan Williams, Sean McKibbin, Jack Van Camp, Richard Fronczak) 1:47.50
5. Centreville (Rachel Anderson, Logan Ross, Abby McCranie, Kylie Cuomo) 1:53.56 6. Centreville (Kyle Marshall, Terry Jung, Michael Helme, Connor Culleiton) 1:49.43
6. Westfield (Reagan Warrington, Yea Lee, Zoe Hemmer, Carolyn Rice) 2:01.68

*Denotes a new Concorde District record

200-yard Freestyle
Boys
Girls
Name Time
Name Time 1. Chris Grimmett-Norris, Chantilly
1:42.26

1. Logan Coulson-Moore, Chantilly
1:55.51
2. Philip Hu, Oakton
1:43.79

2. Kathleen Dodson, Robinson
2:00.06
3. Conor Cudahy, Herndon
1:46.81

3. Caorlyn Rice, Westfield
2:00.54
4. Brian Phillips, Oakton
1:46.96

4. Maggie Shaw, Chantilly
2:01.28
5. Jonathan Nguyen, Herndon
1:47.08

5. Stephanie Hallock, Oakton
2:02.26
6. Evan Baker, Chantilly 1:50.78
6. Dylan Staniszewski, Oakton 2:05.03

 

200-yard Individual Medley Boys Girls Name Time Name Time 1. Richard Xue, Westfield 1:56.85 1. Janet Hu, Oakton 2:02.79 2. Denny Nguyen, Oakton 1:56.94 2. Catherine Munch,Robinson 2:08.00 3. Brian Rothschild, Chantilly 1:58.28 3. Rachel Canty, Robinson 2:08.50 4. Nathan Pawlowicz, Oakton 2:01.56 4. Lauren Hensley, Chantilly 2:13.02 5. Johann Shim, Robinson 2:01.81 5 RachelAnderson,Centreville 2:13.49 6. Matthew Glowacki, Westfield 2:04.65 6. Jenna Van Camp, Herndon 2:16.64

 

50-yard Freestyle Boys Girls Name Time Name Time 1. Brandon Fiala, Westfield 21.47 1. Carli Molano, Westfield 23.94 2. Matt Jones, Robinson 22.05 2. Laura Branton, Oakton 24.63 3. Carter Sharer, Oakton 22.09 3. Sydney Pereira, Chantilly 24.86 4. Alex Ready, Robinson 22.56 4. Gillian Crews, Oakton 25.31 5. Ryan Santoro, Oakton 22.63 5. Abby McCranie, Centreville 25.32 5. Danial Okhovvat Gilani, Westfield 22.97 6. Serena Emanuel, Westfield 25.39

~Erin Schulte (Westfield) and Stephanie Hallock (Oakton) earned times below the Northern Region qualifying time, allowing them to advance despite placing seventh and eighth, respectively.

100-yard Butterfly Boys Girls Name Time Name Time 1. Philip Hu, Oakton 50.58 Rachel Anderson, Centreville 59.11 2. Matt Jones, Robinson 52.10 Gillian Crews, Oakton 59.41 3. Richard Xue, Westfield 53.50 Julia Capobianco, Oakton 1:00.22 4. Blair Mason, Chantilly 54.23 Gabriela Calvez, Oakton 1:01.43 5. Brian Rothschild, Chantilly 54.48 Shannon Darroch, Chantilly 1:01.87 6. Will Schulte, Chantilly 56.90 Zoe Hemmer, Westfield 1:03.34 6. Michael McPherson, Westfield 56.90

 

100-yard Freestyle Boys Girls Name Time Name Time 1. Carter Sharer, Oakton 48.96 1. Carli Molano, Westfield 52.19 2. Conor Murphy, Oakton 48.45 2. Laura Branton, Oakton 53.93 3. Jonathan Nguyen, Herndon 49.78 3. Erin Schulte, Westfield 54.96 4. Evan Baker, Chantilly 49.81 4. Sydney Pereira, Chantilly 55.04 5. Danial Okhovvat Gilani, Westfield 50.31 5. Kylie Cuomo, Centreville 55.52 6. Johann Shim, Robinson 50.56 6. Ryan Murphy, Herndon 55.90

 

500-yard Freestyle Boys Girls Name Time Name Time 1. Chris Grimmett-Norris, Chantilly 4:42.10 1. Maggie Shaw, Chantilly 5:15.41 2. Brian Phillips, Oakton 4:42.83 2. Kathleen Dodson, Robinson 5:15.80 3. Conor Cudahy, Herndon 4:45.55 3. Lauren Hensley, Chantilly 5:20.49 4. Nathan Pawlowicz, Oakton 4:54.76 4. Kendall Lawhorn, Oakton 5:21.81 5. Matt Eshleman, Chantilly 4:59.45 5. Carolyn Rice, Westfield 5:26.96 6. Will Schulte, Chantilly 5:00.87 6. Dylan Staniszewski, Oakton 5:38.19

 

200-yard Freestyle Relay Boys Girls Name Time Name Time 1. Oakton (Ryan Santoro, Gregory DeRosa, Denny Nguyen, Philip Hu) 1:29.90 1. Chantilly (Logan Coulson-Moore, Emma Richer, Lauren Hensley, Sydney Pereira) 1:39.36 2. Westfield (Brandon Fiala, Matthew Glowacki, Danial Okhovvat Gilani, Richard Xue) 1:30.31 2. Westfield (Sierra Higinbotham, Serena Emanuel, Erin Schulte, Carli Molano) 1:40.47 3. Chantilly (Chris Grimmett-Norris, John Macdonald, Will Schulte, Brian Rothschild) 1:30.80 3. Oakton (Laura Branton, Ashley Doran, Stephanie Hallock, Gillian Crews) 1:41.17 3. Robinson (Alex Ready, Paul Betzold, Matt Jones, Johann Shim) 1:30.80 4. Centreville (Logan Ross, Kylie Cuomo, Rachel Anderson, Abby McCranie) 1:41.79 5. Herndon (Chris Fronczak, Brett Petty, Jonathan Nguyen, Conor Cudahy) 1:33.70 5. Robinson (Mackenzie Schuler, Catherine Munch, Rachel Canty, Kathleen Dodson) 1:42.03 6. Centreville (Connor Culleiton, Jonathan Clark, Andy Balberde, Matt Rice) 1:36.51 6. Herndon (Madison Howell, Jenna Krynicki, Elizabeth McNulty, Nikki Russell) 1:49.23

 

100-yard Breaststroke Boys Girls Name Time Name Time 1. Conor Murphy, Oakton 52.73 1. Janet Hu, Oakton *55.17 2. Matthew Glowacki, Westfield 55.71 2. Logan Coulson-Moore, Chantilly 58.66 3. John Shebat, Oakton 57.31 3. Reagan Warrington, Westfield 1:00.97 4. Alex Ready, Robinson 57.43 4. Sierra Higinbotham, Westfield 1:02.09 5. Matt Skinner, Oakton 57.59 5. Ryan Murphy, Herndon 1:02.35 6. Alex Strait, Chantilly 57.83 6. Karly Ginieczki, Herndon 1:03.17

*Denotes a new Concorde District record

100-yard Breaststroke Boys Girls Name Time Name Time 1. Brandon Fiala, Westfield 57.78 1. Jenna Van Camp, Herndon 1:03.89 2. David Stewart, Chantilly 1:01.19 2. Emma Richer, Chantilly 1:05.40 3. Ryan Santoro, Oakton 1:02.31 3. Rachel Canty, Robinson 1:06.23 4. Denny Nguyen, Oakton 1:02.56 4. Catherine Munch, Robinson 1:07.65 5. Paul Betzold, Robinson 1:03.84 5. Melissa Shebat, Oakton 1:08.70 6. Nathan Chen, Oakton 1:04.50 6. Logan Ross, Centreville 1:10.29

 

400-yard Freestyle Relay Boys Girls Name Time Name Time 1. Chantilly (Will Schulte, Evan Baker, Chris Grimmett-Norris, Brian Rothschild) 3:15.41 1. Oakton (Laura Branton, Stephanie Hallock, Kendall Lawhorn, Janet Hu 3:35.65 2. Herndon (Jonathan Nguyen, Chris Fronczak, Brett Petty, Conor Cudahy) 3:21.19 2. Westfield (Serena Emanuel, Erin Schulte, Sierra Higinbotham, Carli Molano) 3:39.55 3. Westfield (Anirwin Sridhar, Joey Castro, Brian Chapman, Michael McPherson) 3:33.15 3. Herndon (Ryan Murphy, Nikki Russell, Karly Ginieczki, Jenna Van Camp) 3:48.40 4. Robinson (Matthew Honnold, Timothy White, Patrick Myers, Martin Javelosa) 3:34.05 4. Robinson (Ellen Clay, Amanda Honnold, Sarah Walden, Victoria Lewan) 3:51.42 5. Centreville (Kyle Marshall, Michael Helme, Jonathan Clark, Andy Balberde) 3:42.08 5. Centreville (Shannon O'Donnell, Kelsey Daily, Mackenzie Cripe, Brooke Worley) 4:02.74 Oakton Disqualified 6. Chantilly (Shannon Darroch, Brianna Fridy, Katie Dingman, Maggie Shaw) 4:05.31
Carrie January 30, 2012 at 12:23 AM
Awesome accomplishment, great coverage and the pictures and videos are well done! Congrats to the Cougars!

Boards

More »
Got a question? Something on your mind? Talk to your community, directly.
Note Article
Just a short thought to get the word out quickly about anything in your neighborhood.
Share something with your neighbors.What's on your mind?What's on your mind?Make an announcement, speak your mind, or sell somethingPost something
See more »